top of page
 • Writer's pictureMichal Gašparovič

Apple iPhone 13 cena a recenzia


iphone-13-cena-a-recenzia

iPhone 13 od amerického výrobcu Apple ponúka prémiové parametre a veľmi kvalitné spracovanie. Oceľové telo v sebe ukrýva výkonný procesor a nový čipset Apple A15 Bionic. Lepšie vlastnosti ponúka aj batéria, ktorá zväčšila svoju kapacitu oproti predchodcovi iPhone 12. Optimalizovaný systém pracuje vynikajúco a skvelé výsledky dosahujú aj fotosnímače. Kvalita fotiek a videí je na fantastickej úrovni. Nízka hmotnosť a ergonómia sú parametre, ktoré vás určite taktiež potešia.


V tomto článku si prečítate o týchto témach:


Apple iPhone 13 cena


Základný Apple iPhone 13 vám ponúka očakávaný štandard. Výkon mu vystačí aj na ďalšie roky, OLED displej s jemnosťou 460 ppi patrí medzi tie najkvalitnejšie. Nový iPhone 13 vás určite nesklame ani výdržou batérie. Fotografie a videá potešia skutočne vysokou kvalitou. Ak túžite po ešte lepšom displeji s adaptívnou až 120 Hz obnovovacou frekvenciou, oceníte možnosti fotoaparátu iPhone 13 Pro verzie. V Pro verzii totiž nechýba teleobjektív, makro snímky a fotenie do formátu RAW. Samozrejme si ale budete musieť doplatiť. Samotná cena iPhone 13 je dnes už prijateľná a v pomere cena výkon sa tento mobil oplatí kúpiť. Kto však nemá problém doplatiť si za najvyššiu kvalitu na trhu, mal by siahnuť po verzii iPhone 13 Pro.

iPhone 13 špecifikácia a popis


Skôr ako oficiálne predstavili iPhone 13, na verejnosť preniklo množstvo informácií, ktoré predvídali, ako budú nadchádzajúce telefóny vyzerať a čo dokážu. Niektoré sa potvrdili, iné nie. V prípade tejto generácie sa napríklad špekulovalo o menšom výreze alebo o čítačke odtlačkov prstov v displeji. Prvého spomínaného sme sa dočkali, druhého nie. A je otázka, či sa niekedy možnosť odomykania dotykom prsta displeja vôbec stane realitou.


Užší notch je ale viditeľnou zmenou a okrem neho sa odohralo aj množstvo ďalších inovácií, ktoré presne zapadajú do taktiky Apple. Tou je prinášať každý rok vylepšenia, ktoré ale nikdy nie sú príliš malé alebo príliš veľké. Vždy tak akurát, aby si zákazník chcel kúpiť najnovší iPhone teraz a príliš nezvažoval, či nebude lepšie počkať na ďalšiu generáciu. Medzi novinky potom samozrejme patrí opäť vyšší výkon a schopnejší fotoaparát. A ktomu tento krát, rovnako ako naposledy, aj dlhšia výdrž batérie.


apple iphone 13 cena

Robustná a sympatická konštrukcia, ktorá sa dobre drží


Balenie iPhone 13 obsahuje USB-C ↔ Lightning kábel a inštrukcie. Novinkou je, že Apple nový iPhone rozosiela v ekologickejšom balení ako doteraz a krabičku už nebalí do celofánu. To, či ju už niekto otvoril, zistíte podľa lepiacich krytiek zospodu. Samotný iPhone 13 má hliníkový bočný rámček a celý chrbát je lesklý a fotomodul matný. Len pre zaujímavosť – u iPhonov 13 Pro je to opačne. Zadná strana je matná a fotomodul je lesklý. A na bokoch majú opäť luxusnú nehrdzavejúcu oceľ. Nový iPhone 13 je skutočne precízne a do detailu spracovaný mobil. Je to prémiový telefón a taký z neho tiež budete mať pocit, hoci sa vzhľadovo od predchádzajúcej generácie príliš nelíši. V ruke sa drží veľmi dobre, čo je zásluhou vyváženej hmotnosti aj hranatých bokov. Hmotnosť síce oproti iPhone 12 narástla, no je stále prijateľná.


S iPhone 12 rovnaké nie sú. Apple pri iPhone 13 zmenšil výrez, ktorý je užší, ale zároveň približne o milimeter hrubší. Inak usporiadal objektívy vo fotomodule, pričom dôvodom nebude pravdepodobne len potreba zmeny dizajnu, ale skôr umiestnenie väčšieho senzora a nový typ stabilizácie. Rovnako fotomodul viac vystupuje, takže mobil neleží na stole rovno a pri dotyku displeja prstom sa kýve. Toto môžete vyriešiť použitím krytu. Reproduktor spolu so slúchadlom sa tiež posunul smerom viac nahor. Medzigeneračné rozdiely sú zanedbateľné v rozmeroch a do značnej miery aj v hmotnosti – tá sa zvýšila len o 10 gramov na 174 g. To je mimochodom podstatne menej, než má iPhone 13 Pro, ktorý je síce približne rovnako veľký, ale váži až 204 g.


iPhone 13 má perfektný displej aj zvuk


Displej iPhone 13, ktorý kryje sklo s keramickou ochranou, je perfektný a nič na tom nemení ani fakt, že paradoxne v ňom sa zároveň skrýva pravdepodobne najväčšia slabina celého telefónu. A to absencia 120 Hz obnovovacej frekvencie, akú majú iPhone 13 Pro alebo iPhone 13 Pro Max. Majitelia Androidu sa mu môžu v tomto právom smiať, a budú mať pravdu. Aj niektoré telefóny za tretinovú cenu zvládnu 90 alebo 120 Hz, hoci s nimi nevedia pracovať tak dobre ako napríklad iPhone 13 Pro.


Počkať si tak pravdepodobne budeme musieť do ďalších generácií. Momentálne si ale záujemcovia o iPhone 13 môžu nechať zájsť chuť na vysoko plynulé zobrazenie ako v Pro variantoch. Na druhej strane plynulosť nie je niečo, na čo by sa kedy používatelia iPhonov sťažovali a rozdiel nemusí byť pre niekoho ľahké spoznať ani pri priamom porovnaní. Displeju ale v iných ohľadoch nemožno nič vytknúť a objektívne aj subjektívne patrí medzi to najlepšie na trhu.


Super Retina XDR OLED displej s uhlopriečkou 6,1 palca, rozlíšením 2 340 × 1 080 px a podporou HDR10 určite poteší. V lete oceníte vyšší jas, ktorý teraz bežne dosahuje 800 nitov, pričom ide o nárast z približne 625 nitov oproti iPhone 12. Viditeľnou zmenou je menší výrez vďaka použitiu nových senzorov na odomykanie obrazovky tvárou. Len pre úplnosť – ide z pohľadu dizajnu len o kozmetickú úpravu, pretože zvyšné väčšie miesto nie je nijako využité. Skvelý je aj zvuk, ktorý má vyvážené výšky, stredy aj basy. Navyše mu nechýbajú technológie Spatial Audio a Dolby Atmos. Dalo sa očakávať, že zvuk bude jeden z najlepších medzi konkurenciou, a v praxi sa to aj potvrdilo.


iPhone 13 fotoaparát: prakticky zakaždým kvalitné a vyvážené výsledky


Ako je v posledných rokoch zvykom, Apple si potrpí na kvalitné fotoaparáty a vo svojich prezentáciách vrátane predstavení im dáva veľa priestoru. V celom rade iPhone 13 sú fotoaparáty podobné tým u predchodcov, teda radu iPhone 12. Zostava fotoaparátov v iPhonu 13 je takáto:


 • Hlavný – 12 Mpx, svetelnosť objektívu f/1,6, ohnisková vzdialenosť 26 mm, veľkosť pixelov 1,7 µm, zaostrenie dual pixel PDAF, optická stabilizácia s posuvom snímača.

 • Širokouhlý – 12 Mpx, svetelnosť objektívu f/2,4, ohnisková vzdialenosť 13 mm, veľkosť pixelov 1,0 µm, zaostrenie dual pixel PDAF.

 • Selfie kamera – 12 Mpx, svetelnosť objektívu f/2,2, ohnisková vzdialenosť 23 mm, veľkosť pixelov 1,0 µm.

Fotoaparáty však nie sú rovnaké. Ultraširokouhlý a selfie fotoaparát sa nelíšia od tých v iPhone 12, v prípade hlavného ale iPhone 13 dostal nový senzor Sony s väčšími pixelmi (1,7 µm oproti 1,4 µm), ktorý vlani patril výhradne iPhonu 12 Pro Max. Práve ten dokáže zachytiť viac svetla. Podľa Apple je to až o 47% viac.


Novinkou je aj nový typ stabilizácie s posuvom hlavného senzora, kedy sa v reálnom čase stabilizuje snímač a nie objektív. To sme teda mohli vidieť na minuloročnom vrcholnom iPhone 12 PRO Max a teraz ho dostáva kompletný „trinástkový“ rad. Do podoby výsledných fotiek a videí potom hovoria aj softvérové vylepšenia ako Smart HDR alebo napríklad nočný režim, ktoré vychádzajú z nového čipsetu.


Fotoaparáty a fotky teda rovnaké ako pri iPhone 12 nie sú, hoci za dobrého svetla sú prakticky na nerozoznanie od predchodcu. Fotkám za pekného počasia v podstate nemožno nič vytknúť, čo okrem iného znamená, že už vlani boli veľmi dobré. Sú správne kontrastné, detailné a majú realistickú a vyváženú farebnosť vrátane vyváženia bielej. Snímky tiež obsahujú veľmi málo šumu. Ultra širokouhlý fotoaparát má veľmi dobrú farebnosť aj kontrast.


iPhone 13 na rozdiel od iPhonu 13 Pro alebo 13 Pro Max nemá optické priblíženie, takže vystačiť si musíte len s digitálnym priblížením. To ale samozrejme nie je tak precízne ako optické a v niektorých prípadoch nie je ani také dobré ako pri konkurenčných vlajkových lodiach. iPhone 13 tiež na rozdiel od telefónov z radu Pro nezvládne makro zábery. HDR však funguje skvele a rovnako tak portrétny režim, ktorý veľmi dobre určuje, na čo zaostriť a čo nechať rozmazané.


Pri nočnom režime si miera detailov, farebné podanie či kontrast zasluhujú uznanie. Fotky nijako zvlášť nekazí ani nízka úroveň šumu. Apple nám pritom jeho používanie uľahčuje tým, že sa v šere a za tmy, teda za nižšej hladiny svetla, spúšťa automaticky. Je to ale možné v nastavení deaktivovať, pokiaľ by ste túto funkciu chceli mať pod kontrolou.


Night mode je na iPhone 13 veľmi rýchly a k dispozícii na všetkých fotoaparátoch vrátane predného. Najlepšie výsledky podáva samozrejme na tom hlavnom, kde oproti štandardnému režimu, ktorý zachytáva realistickejšie, pridáva na farebnosti, detailoch aj kontraste. Pekné sú aj nočné snímky z ultraširokouhlého fotoaparátu, hoci už obsahujú o niečo viac šumu. Stále to ale na bežné zdieľanie stačí. Pokiaľ nočný režim na tomto fotoaparáte vypnete, fotky už viditeľne stmavnú a prídu o ďalšie detaily, ale aj farebnosť.


Celkovo je fotenie napríklad pri večerných prechádzkach mestom veľmi príjemné. Všetko je rýchle a bez čakania, žiadne pomalé spracovanie, a výsledky sú naozaj pekné. K radosti z fotenia rozhodne prispieva aj istota, že iPhone zakaždým podá očakávaný výkon a výsledok je zakaždým vydarený.


Vytváranie videí je dlhodobo ďalšou silnou stránku iPhonov a objektívne povedané takmer nemá konkurenciu. Je možné natáčať HDR videá v Dolby Vision a s rozlíšením až 4K videá so 60 snímkami za sekundu a iPhone 13 sa môžu pochváliť novinkou v podobe filmárskeho režimu. Ide o mód, kedy telefón je pri natáčaní schopný automaticky v reálnom čase zaostrovať na rôzne osoby, predmety a podobne, ktoré algoritmus vyhodnotí, že by na ne zaostriť mal.


Funkcia funguje, ale 100 % spoľahlivá nie je, takže za horších svetelných podmienok niekedy bojuje s tým, na koho a kam presne zaostriť. Ide o podobný „boj“ ako v prípade bokeh fotiek lacnejších telefónov – niekedy sa stane, že aj niečo v popredí nechá rozmazané alebo hranicu rozmazanosti nezvolí vždy úplne správne. Pokiaľ ale také video natočíte a výsledok by vám nevyhovoval, zmenu zaostrenia môžete vykonať spätne ručne.


iPhone 13 pri natáčaní zachytáva stereo zvuk, pričom nechýba ani funkcia zvukového zoomu. Pri nahrávaní videa môžete mobilu upresniť, kam chcete, aby svoje mikrofóny zameral. Ďalšiu zábavu si potom pri fotení môžete užiť použitím fotografických štýlov, napríklad Živý, Bohatý kontrast, Teplý alebo Chladný. Po ich zvolení fotoaparát v tomto štýle fotí.


iPhone 13 sa teda od iPhonov 13 Pro vo fotoaparáte líši v niekoľkých veciach. Nemá napríklad teleobjektív, takže zobrazenie si opticky nepriblížite. Chýba tiež RAW režim, ProRes video alebo skener LiDAR pre kvalitnejšie portréty v nočnom režime. Drahšia dvojica je tiež vybavená senzorom s väčšími pixelmi (1,9 µm), teda sú schopné zachytiť viac svetla.


Výkon iPhone 13 je viac než dostatočný na roky dopredu


S výkonom iPhone 13 problém mať nebudete. Apple 15 Bionic odvádza skvelú službu, hoci tohtoročný medzigeneračný skok vo výkone nie je taký veľký ako predtým. Pri zapojení jedného jadra dosiahol v benchmark Geekbench 5 skóre 1 725 a pri skúške všetkých jadier to je 4 615 bodov. Pre porovnanie, iPhone 12 (alebo iPhone 12 mini) má tieto parametre: 1 573 pri zapojení všetkých jadier, 3 867 bodov pri jednom jadre.


V praxi to, že pri akejkoľvek činnosti vrátane hrania hier alebo úpravy fotiek či videí nebudete mať žiadny problém. Rezerva sa bude hodiť aj o pár rokov, keď pocítite, že iPhone 13 na výkone nijako nestráca. A to aj napriek tomu, že operačná pamäť je len 4 GB. To sa môže zdať ako výsmech, ale nijako zvlášť nelimituje, hoci napríklad 6 GB ako pri modeloch Pro by bolo samozrejme pozitívom. Správa pamäte je veľmi dobrá a spúšťanie aplikácií taktiež rýchle.

apple iphone 13 recenzia

Výdrž je dlhšia


Používatelia sa pravdepodobne nebudú sťažovať ani na batériu a výdrž iPhonu 13, ktorá je o čosi lepšia ako to bolo v minulosti. A to aj napriek faktu, že kapacita akumulátora pri iPhone 13 je len 3 240 mAh. Svoju zásluhu na veľmi dobrej výdrži má aj vysoko výkonný a zároveň úsporný čipset a celkovo dobre zvládnutý battery management.


Nevýhodou však ostáva len trochu pomalšie 20 W nabíjanie. U konkurenieApple pravdepodobne chce zachovať čo najdlhšiu životnosť batérie šetrnejším pomalším nabíjaním, ale hodnota príliš neoslní. V praxi toto ale opäť nemusí byť problém, keď napríklad nabíjate cez noc alebo ráno v práci, keď svoj telefón aj tak nepoužívate.


Apple iPhone 13 recenzia


iPhone 13 uchováva všetko, čo bolo na iPhone 12 skvelé. Medzi vylepšenia patrí napríklad dvojnásobné počiatočné úložisko. Poteší však aj dlhšia výdrž batérie a samozrejme lepší fotoaparát. Celkovo sa iPhone 13 od Apple môže pochváliť vynikajúcimi hodnoteniami a recenziami. Kto zvolí práve tento telefón, určite kúpu nebude ľutovať.Toto sú podľa hodnotení a recenzií výhody iPhone 13:

 • Kvalitný duálny fotoaparát

 • Výbava a vysoký výkon

 • Lepšia výdrž na jedno nabitie a dlhšia výdrž batérie

 • Vodeodolný

 • Face ID

 • Zvýšené základné úložisko

 • Veľký a jasný displej

 • Kvalitný OLED displej

 • Hlasné stereo reproduktory, vynikajúci výstup

 • Vylepšený výkon v nočnom režime

 • Bleskovo rýchly bionický čip A15 s podporou AI


Toto hodnotia recenzie iPhone 13 ako nevýhody:

 • Face ID čítačka nefunguje horizontálne

 • Bez USB-C

 • 60 Hz displej

 • Chýba Always on displej

 • Konkurencia ponúka rýchlejšie nabíjanie

 • Chýba teleobjektív


Časté otázky


Aká je cena za nový iPhone 13?

iPhone 13 dnes stojí v slovenských obchodoch okolo 600 až 700 eur. Ak si však chcete dopriať model s vyššou kapacitou, jeho cena môže byť aj do 800 eur. Odporúčame pozrieť náš porovnávač cien, aby ste si nový iPhone 13 kúpili za najlepšiu možnú cenu.

Aká je recenzia na nový iPhone 13?

Predáva nový iPhone 13 Alza?

Zoženiem nový iPhone 13 na Bazos?

Dá sa kúpiť nový iPhone 13 na splátky?


apple iphone 13

Prečítaj si recenzie a hodnotenia ostatných mobilov a mobilných telefónov na našej stránke. Okrem toho píšeme aj o notebookoch a počítačoch. Rozhoduješ sa, ktorý model si kúpiť a kde? Čítaj naše články, ktoré ti určite pomôžu.


Prečítaj si aj recenzie a hodnotenia aj ja najnovší Apple iPhone 14. Na našom webe samozrejme nájdeš aj články o starších, za to stále obľúbených mobiloch. Napríklad iPhone 11, iPhone 12, ale aj iPhone X.


Kde nakupovať kvalitnú elektroniku za prijateľné ceny. Zo všetkých e-shopov určite odporúčame nakupovať v overených a s dobrými recenziami. Mnohé z nich ponúkajú rýchle dodanie, super ceny, rôzne akcie aj zľavy. Ich zoznam nájdeš na našej stránke.

Comentários


bottom of page